зробити стартовою додати в обране


Архів новин

Версія для друку

27 Червня 2024
Нарада щодо погашення заборгованості із заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств
У зв’язку зі зверненням в. о. голови Львівської територіальної організації Профспілки, наполягання ЦК Профспілки та на виконання доручення Прем’єр-міністра України Шмигаля Д. А. від 04.04.2023 № 10013/0/1-23 щодо проведення щотижневих засідань Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення) 27 червня в Міністерстві економіки України в онлайн форматі під головуванням керівника Департаменту Мінекономіки Романа Поклонського була проведена нарада.

На порядку денному було розглянуто стан та перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, а також вжиття заходів, спрямованих на її зменшення на підприємствах, що мають найбільші борги, зокрема, на ДП « Львіввугілля».

В даній нараді взяли участь перший заступник голови СПО об'єднань профспілок, член Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати Олександр Шубін, представники галузевих профспілок, що діють у вугільній галузі, Заступник Міністра енергетики України Олександр Хейло, представник Львівської обласної військової адміністрацій. Від Профспілки працівників вугільної промисловості України в даному заході прийняли участь голова Профспілки Андрій Зимін, в. о. голови Львівської територіальної організації Степан Ярема, голова Волинської територіальної організації Роман Юзефович та голова первинної профспілкової організації шахти « Надія» Руслан Віхоть.

На початку засідання заступник Міністра енергетики України Олександр Хейло доповів про ситуацію на вугледобувних підприємствах по виплаті заробітної плати.

В свою чергу член Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати Олександр Шубін у своєму виступі наголосив на тому, що ситуація на вугледобувних підприємствах з року в рік погіршується, про що свідчать звернення профспілок до всіх гілок влади.

Більш конкретну інформацію про стан справ на вугледобувних підприємствах Львівсько-Волинського вугільного басейну надав голова Профспілки Андрій Зимін.

У своєму виступі профспілковий лідер зазначив наступне.

На сьогодні вугледобувна промисловість знаходиться в критичному стані. Відсутність напрямків реалізації вугільної продукції і, як наслідок, невиплата заробітної плати призвело до недопустимого падіння рівня життя шахтарів та їх сімей – голодні діти, неоплачені садочки і навчання дітей, неоплачені послуги ЖКХ, що спричиняє відключення газу, води, тощо.

Незадоволення набирає обертів. Найбільш критична ситуація на державних підприємствах «Львіввугілля».

Аналогічна нарада була проведена 23 січня 2024 року. На той час заборгованість на державних вугільних підприємствах Львіввугілля була відсутня, загальна заборгованість по галузі становить 1,3 млрд. гривень. Нажаль, на сьогодні ситуація значно погіршилась і досягла критичної межі. Працівникам ДП «Львіввугілля» держава заборгувала зароблені ними кошти в обсязі 470 млн. гривень, а загальна заборгованість по галузі збільшилася майже у два рази та досягла 2,2 млрд. гривень.

Немає сумнівів в тому, що роботу теплової генерації потрібно відновлювати. І вже сьогодні питання своєчасної виплати шахтарям заробітної плати, закупівлі у вугільних підприємств видобутого та розміщення його на складах теплової генерації вугілля потрібно вирішувати на державному рівні.

Бажання Міненерго та Профспілок щодо покращення ситуації на вугледобувних підприємствах недостатньо. Повинна бути чітка позиція Мінекономіки та Мінфіну щодо винайдення шляхів вирішення зазначеної кризи.

Заборгованість із заробітної плати працівникам об’єктів критичної інфраструктури не тільки особливо не припустимим, а і особливо небезпечним в умовах війни.

Також було наголошено на ще одному дуже гострому питанню. Це утворення величезної заборгованості (особливо штрафів та пені) зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування вугледобувних підприємств. Порушено, передбаченим чинним законодавством право працівників вугільних підприємств на пільгову пенсію, розмір виплати лікарняних, на підприємствах які мають борг зі сплати ЄСВ, при тому, що з працівника податки утримані.

Профспілка працівників вугільної промисловості України пропонує включити в проект рішення Міжвідомчої робочої групи наступне.

1. Вжиття Урядом заходів стосовно термінового розроблення та реалізації механізму погашення заборгованості з виплати заробітної плати (кредитування, виділення коштів з резервного фонду, покладання спеціальних обов’язків тощо), а саме врегулювання питань:
- розрахунків за вже відвантажене та відфактуроване вугілля (борг ДП «Укрвугілля», ПАТ «Центренерго» тощо);
- щодо закупівлі вугілля, накопиченого на складах державних вугледобувних підприємств, які практично повністю заповнені, з метою своєчасної виплати заробітної плати та сталого проходження опалюваного сезону 2024-2025 років.
2. Вжити заходів щодо термінового розгляду Урядом проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо погашення заборгованості державними підприємствами вугільної галузі з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та фінансових санкцій (пені та штрафів)», розробленого Міненерго.

В доповнення виступу голови Профспілки в. о. голови Львівської територіальної організації Укрвуглепрофспілки Степан Ярема наголосив на тому, що на даний час на стабільно працюючому підприємстві накопичилися борги по заробітній платі з лютого місяця поточного року. Нерозрахування з держпідприємством за відвантажену вугільну продукцію призводить до соціальної напруженості в трудових колективах, поглиблює фінансові труднощі в шахтарських сім'ях. Працівники держпідприємства готові на кардинальні рішення: блокування будівель державних органів влади, перекриття доріг та інше.

Відомо, що на виконання доручення Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля на початку липня місяця буде проведено нараду під головування Віце-прем'єр-міністра України Ірини Верещук з приводу вирішення порушеного питання.

За результатами даної наради буде складено протокол.