зробити стартовою додати в обране


Архів новин

Версія для друку

4 Липня 2008
О. Тодійчук: «Уряд має терміново затвердити програму переходу економіки на енергозберігаючі технології, а також власні енергоресурси – вугілля та торф»

«Український уряд має терміново затвердити програму переходу української економіки на енергозберігаючі технології, відновлювальні джерела енергії, а також власні енергоресурси – вугілля та торф», – заявив Олександр Тодійчук, представник Української народної партії, президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club», екс-голова «Укртранснафти». Так експерт прокоментував заяву голови «Газпрому» Олексія Міллера щодо підвищення ціни на російський газ для Європи до $500 за 1 тисячу кубометрів до кінця поточного року. У разі підвищення ціни на нафту до $250 за 1 барель Міллер прогнозує зростання європейської ціни на газ до $ 1000 за 1 тисячу кубометрів, повідомляє прес-служба Української народної партії.

У ситуації «невідворотного зростання газових цін для України основним пріоритетом розвитку економіки має стати перехід на енергозберігаючі технології та власні енергоресурси», – вважає Тодійчук. Він нагадав, що «запасів українського вугілля вистачить на 300-400 років». При цьому потрібно «запроваджувати нові методи його використання, – вугільні енергетичні генератори, технології спалювання вугільного пилового факелу, киплячого шару та інше», – наголосив Тодійчук. За його словами, в світі також «є сучасні технології отримання моторних палив з торфу та бурого вугілля». Він нагадав, що «до цього часу обсяги газу та вугілля в Україні вимірюються в тоннах та кубометрах, а не в калоріях, які б враховували їхню енергетичну цінність».

Експерт вважає за необхідне «переглянути вартість газу власного виробництва на внутрішньому ринку, оскільки відсутність прибутків компаній-виробників газу призвела до падіння темпів освоєння родовищ». Тодійчук нагадав, що «нечисленні зовнішні контракти, які створили можливість надходження енергоносіїв з Туркменістану, нині згорнуті». На його думку, потрібно «створити умови, які дозволили б українським державним та приватним компаніям видобувати вуглеводні в інших державах, реалізуючи їх в Україні за поміркованими цінами».

«Сьогодні реальна середня собівартість нафти в країнах Азії та Росії – близько $60 за 1 тонну, а газу – $15-25 за 1 тис кубометрів. Інша складова ціни є суто спекулятивною. Це плата за страх», – зауважив Тодійчук.

За його словами, «сьогодні споживачі газу готові платити за газові контракти наперед шалені гроші, щоб не залишитися без енергоносіїв». «Власники родовищ підігрівають цей страх, оскільки це дає їм можливість збільшувати ціни. Заява Міллера – один із прикладів такої політики», – вважає Тодійчук. Він нагадав, що попит на енергоресурси підвищився «у зв’язку з потужним промисловим розвитком Китаю, Індії, країн Далекого Сходу».

Водночас, за словами експерта, «в ЄС зростає спротив політиці нарощування цін на енергоресурси, про що свідчать страйки водіїв в Іспанії та Франції». «Прийшов час обговорення ситуації на міждержавному рівні, щоб виробники енергоресурсів обмежили апетити», вважає Тодійчук. Разом з тим, він зауважив, що «світова енергетична криза створює умови для переходу на нові види енергії, зміну технологій та заощадження енергоресурсів».

газета "Хрещатик"