Профспілка працівників вугільної промисловості України

Версія для друку

29 Березня 2024

Пленум ЦК Профспілки розглянув підсумки діяльності Профспілки та подальші дії у зв’язку з наявною ситуацією, що склалася у вугільній галузі.

28 березня відбувся черговий IV Пленум Профспілки працівників вугільної промисловості України. На порядку денному було розглянуто підсумки діяльності Профспілки та подальші дії у зв’язку з наявною ситуацією , що склалася у вугільній галузі.


В роботі Пленуму взяли участь заступник Міністра енергетики України Олександр Хейло, менеджер компанії ДТЕК Олександр Туров, голова Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України Анатолій Татаринов, народні депутати України Вікторія Гриб та Михайло Бондар, представники відповідних підрозділів Федерації профспілок України, Міністерства енергетики України, а також члени Контрольно- ревізійної та Статутної комісій Профспілки, голови первинних профспілкових організацій, які не є членами ЦК Профспілки.


На початку роботи Пленуму у своєму вступному слові голова Профспілки Андрій Зимін зазначив наступне.

Незважаючи на складну економічну ситуацію, а також військову агресію росії паливно-енергетичний комплекс здійснив успішне проходження осінньо-зимового опалювального періоду. Шахтарі своєю героїчною працею забезпечили твердим паливом генерацію і теплові станції.

В цілому ситуація на вугільних підприємствах державного та приватного секторів економіки з видобутку вугілля має деякі позитивні тенденції, але питання забезпечення основних соціально-трудових прав і гарантій працівників галузі в теперішніх умовах стоїть надто гостро.

Профспілка працівників вугільної промисловості Україна вдячна народним депутатам, які підтримали законопроект № 10086, яким продовжено термін дії мораторію на примусове стягнення боргів та банкрутство окремих підприємств у сфері енергетики, що дало можливість взагалі працювати вугільним підприємствам (Михайлу Бондару, Вікторії Гриб та інш.).

Проте, законопроект № 6530-1 щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання вугілля, залишається тільки на папері. Його прийняття значно покращило би фінансовий стан державних підприємств. Особливо це стосується ДП «Львіввугілля».

На сьогодні також дуже повільно розглядається законопроект № 10415, про врегулювання питань заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску державних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства енергетики України (щодо відновлення соціальних прав працівників енергетичної галузі).З приводу даного питання 27 березня п. р. було направлено спільне звернення ППВПУ та НПГУ голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галині Третьяковій з проханням розглянути зазначений законопроект на найближчому засіданні комітету.

Головою Профспілки було нагоолошено, що найбільші проблеми ,які стосуються майже всіх вугледобувних підприємств,що потребують першочергового вирішення є:

-це ситуація з виплати заробітної плати та наявність заборгованості з неї працівникам вугледобувних підприємств, а також шляхи погашення заборгованості з виплати заробітної плати всім працівникам за минули роки.

На державних вугледобувних підприємствах фактична заборгованість існує з 2015 року і набула хронічного характеру, за оперативними даними вона складає понад 1,3 млрд. грн., в тому числі за 2023 рік заборгованість збільшилась на 231 млн. гривень. У поточному році станом на 21 березня за оперативними даними заборгованість складає 150,5 млн. гривень. Найбільша заборгованість на ДП ВК «Краснолиманське» - 117,4 млн. гривень.

В цілому слід зазначити, що за оперативними даними станом на 01.01.2024 р. заборгованість перед працівниками вугільної галузі складає 77,7% від заборгованості всіх підприємств державної форми власності України.

На приватних підприємствах ситуація з виплатою заробітної плати працівникам відносно стабільна, але залишаються проблеми з відповідністю рівня заробітної плати до зростання інтенсивності праці і видобутку вугілля та врахування понад нормативних навантажень, через недокомплект підземних робітників, тощо.

- погашення заборгованості державних підприємств вугільної галузі зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зі сплати штрафних санкцій.

З метою її вирішення, за ініціативи ЦК Профспілки, Спільним представницьким органом об’єднань профспілок була проведена нарада за участі представників Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіну, Міненерго та представників територіальних та первинних організацій Профспілки. За підсумками наради запропоновано Міненерго створити Робочу групу з цього питання.

Укрвуглепрофспілкою направлено кілька звернень до Міненерго, втім, до цього часу питання стосовно створення відповідної Робочої групи залишається відкритим. Шахтарі продовжують отримувати мізерну допомогу по тимчасовій непрацездатності, розмір якої нараховується з розміру мінімальної заробітної плати без врахування її фактичного розміру.

-повернення права на пенсію на пільгових умовах для працівників шахт середньої ланки та обслуговуючого персоналу, зайнятість яких в підземних умовах становить 50 і більше відсотків в обліковому періоді, що утискає наявні права значної кількості шахтарів працюючих в складних і небезпечних умовах праці.

ЦК Профспілки за наявної консолідованої позиції з Міненерго та роботодавцями галузі, а також підтримки з боку фахівців з охорони здоров’я ініціює повторний розгляд Урядом цього важливого питання.

Окремим питанням постає промислова безпека і охорона праці шахтарів,яка на даний час знаходиться в занепаді.

На спільних нарадах представників Профспілки з керівниками Міненерго та державних вугледобувних підприємств, постійно звертається увага нате, що суттєве збільшення кількості рівня небезпек потребує створення безпечних і здорових умов праці, з метою збереження життя та здоров’я працівників під час виконання ними своїх професійних обов’язків.

Також профспілковий лідер наголосив на позитивних результатам в частині ведення соціального діалогу між керівництвом Міненерго та Профспілками при вирішенні поточних ситуацій діяльності підприємств.

Наразі Міненерго розробляє Програму реформування держаних вугледобувних підприємств до 2030 року, яка повинна бути збалансована з перспективними планами діяльності приватного вугільного сектору, що суттєво важливо для забезпечення енергетичного балансу країни та її енергетичної безпеки. Попередні декілька проектів Концепцій реформування та планів заходів по їх реалізації залишаються без реалізації, більш того, без врахування профспілкових зауважень та пропозицій.

Разом з тим, питання подальшої долі шахт, залишаються недоступними для обговорення і консультацій за участю представників від трудових колективів та профспілкових органів відповідного рівня.

Профспілка працівників вугільної промисловості України, прикладає багато зусиль щодо недопущення кризового стану на підприємствах, у тому числі захисту соціальних прав працівників, а також недопущення ліквідації єдиного джерела виживання для багатьох сімей особливо під час воєнних дій. Позиція Профспілки незмінна - закриття шахт в умовах воєнного стану є недоцільним.

Є також ряд інших нагальних питань, які потребують обговорення та визначення відповідних заходів.

Присутній на засіданні Пленуму заступник Міністра енергетики Олександр Хейло доповів про ситуацію у вугільній галузі з врахуванням реалій сьогодення. Незважаючи на постійні обстріли державні вугледобувні підприємства збільшили видобуток вугілля, що в свою чергу дозволило стабільно пройти осінньо-зимовий період. Також заступник Міністра поінформував присутніх про роботу Міністерства щодо збереження у сфері управління Міненерго окремих державних вугледобувних підприємств (розпорядження КМУ № 919-р).


Що стосується питання відновлення права на пенсію за віком на пільгових умовах окремим категоріям працівників, зайнятих на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу, заступник Міністра висловив підтримку і запевнив у готовності направлення спільного звернення з Профспілкою до Уряду України.
Стосовно сплати єдиного соціального внеску державних підприємств Олександр Валерійович зазначив, що дане питання було внесено на розгляд погоджувальної ради Уряду з подальшим його розглядом на засіданні Кабінету Міністрів України. Міністерство в цілому погоджує запропонований народними депутатами України законопроект № 10415, але відсутня підтримка окремих міністерств, що не дає змоги подальшої роботи по даному питанню.

В сою чергу менеджер компанії ДТЕК Енерго Олександр Туров доповів про ситуацію на вугледобувних підприємства приватного сектору. Він також зазначив, що постійні обстріли енергетичних об’єктів суттєво вплинув на забезпечення країни електроенергією, і як наслідок - зменшення видобутку вугілля. Щоб не допустити закриття шахт необхідно відновити пошкоджені об’єкти, а на це знадобиться деякий час.


Як відомо, з 1 квітня п. р. компанія ДТЕК Енерго планувала підвищити тарифні ставки і посадові оклади працівникам. Але це питання на даний час потрібно відтермінувати на більш дальший період і визначитися на скільки це підвищення відбудеться.

Запрошені на засідання Пленуму народні депутати України Михайло Бондар і Вікторія Гриб висловили всебічну підтримку шахтарям як в Парламенті України, так і на місцевому рівні.Голова Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу Анатолій Татаринов у своєму виступі наголосив на необхідності тісної взаємодії законодавчих та державних органів влади з громадськими обєднпннями і профспілками у напрямку розвязання нагальних шахтарських проблем.

Також на Пленумі були розглянуті інші питання з організаційної діяльності Профспілки по відповідних напрямках.

На Пленумі ЦК Профспілки виступили Василь Щербань, Степан Ярема,Петро Древаль,Руслан Віхоть,Роман Юзефович,Володимир Пащук,Роман Сиротюк,Павло Євтушок, Володимир Бабіч, Володимир Лащенко, Олександр Скляр, Любов Абраменко.

За підсумками роботи Пленуму були прийнятя відповідні рішення.

© 2008–2024 Профспілка працівників вугільної промисловості України

Адреса Центрального комітету Профспілки працівників вугільної промисловості України:

01042, г. Київ, бульвар Дружби Народів, 5, к. 526;
тел. (044) 528-90-29;
E-mail приймальні: prupukuiv@ukr.net