Профспілка працівників вугільної промисловості України

Версія для друку

9 Вересня 2022

Українці можуть підтвердити стаж для пенсії без трудової книжки: як це зробити

Страховий (трудовий) стаж є найважливішим чинником щодо призначення пенсії. Від його розміру залежить право людини на той чи інший вид пенсії та сума пенсійних виплат. Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 1 січня 2004 року, тобто. до набрання чинності законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є трудова книжка.

Однак трудовий стаж можна підтвердити без трудової книжки. OBOZREVATEL розібрався, що робити тим, хто під час війни втратив цей документ.

У випадках трудової книжки немає або в ній відсутні необхідні записи, стаж можна встановити на підставі інших документів. Їх зазвичай видають за місцем роботи, служби, навчання, а також у архівних установах.

Зокрема, у Пенсійному фонді приймають такі підтверджуючі документи:

довідки з посиланнями на відповідні накази про прийняття на роботу та звільнення з роботи;
особові рахунки, відомості про нарахування заробітної плати (довідки зазначеного зразка згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення

(перерахунку) пенсій затвердженого постановою правління ПФУ та копії архівних документів);
посвідчення, характеристики, письмові трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи.
Щоб отримати такі документи для підтвердження стажу, слід звернутися:

на підприємство (або для його правонаступника), де особа працювала;
якщо підприємство припинило діяльність, то в архівну установу у тій місцевості, де людина працювала;
до органів пенсійного фонду – за умови надання інформації про місця перебування підприємства/установи, до якої необхідно надіслати запит та копії документів особи, яка звернулася за призначенням пенсії.
За відсутності цих документів також приймаються членські квитки профспілок. У цьому періоди роботи підтверджуються лише час, протягом якого є відмітки про сплату членських внесків.

У ПФУ звертають увагу, що для аналізу документів про стаж рекомендується подати документи на оцифрування. Для цього потрібно за допомогою електронного підпису через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду надати заяву у меню "Комунікації з ПФ", далі вибрати вкладку "Відомості про трудові відносини" та додати кольорові сканкопії документів.

Як підтвердити стаж, якщо не лишилося жодних документів

Якщо письмові докази трудової діяльності не збереглися, підтвердження стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. Для цього потрібно не менше двох свідків.

Вони мають особисто знати людину, яка підтверджує страховий стаж, та мати досвід спільної з нею роботи на одному підприємстві. Процедура використовується лише у виняткових ситуаціях (яких через війну побільшало):

у разі воєнних дій;
після аварій, катастроф та стихійних лих;
у зв'язку з іншими надзвичайними ситуаціями;
у разі ліквідації підприємства за відсутності архівних даних з інших причин.

За матеріалами сайту Обозреватель

© 2008–2022 Профспілка працівників вугільної промисловості України

Адреса Центрального комітету Профспілки працівників вугільної промисловості України:

01042, г. Київ, бульвар Дружби Народів, 5, к. 526;
тел. (044) 528-90-29;
E-mail приймальні: prupukuiv@ukr.net